Slika nije pronađena

Znanstvenici u zadnjih nekoliko godina predano rade na otkrivanju tajne velikog kamenog neolitskog kompleksa, smještenog u okolici Amesburya, u engleskom okrugu Wiltshire. Radi se naravno o čuvenom  Stonehengeu, koji neki tako smatraju svetim mjestom, na kojem su još stari druidi u davno doba štovali svoje bogove, dok drugi u njemu vide ranu astronomsku osmatračnicu, izgrađenu u znak štovanja boga Sunca. Njegovo postojanje veže se i uz legendu o kralju Arthuru, u kojoj se tvrdi da je kamenje u Englesku donio čarobnjak Merlin, te da je ono prvotno bilo smješteno u Irskoj, gdje se pak našlo zaslugom divova.


Glavni problem s kojim se susreću znanstvenici koji pokušavaju otkriti značenje Stonehengea, leži u tome što se ova građevina iz neolitika, napravljena  od velikih kamenih blokova, danas nalazi u ruševnom stanju, a mnogi originalni kameni blokovi su tijekom proteka vremena bili pomaknuti ili jednostavno uklonjeni kako bi se mogli upotrijebiti za nešto drugo.

Ono što i danas zapanjuje mnoge jest koliko je rada i resursa uloženo u njegovu konstrukciju. Stonehenge je tako građen u tri faze, što su otkrila iskapanja još sredinom prošlog stoljeća, a najranija je započela otprilike 5000 godina  pr.Kr.  Kao glavno oruđe s kojim su se graditelji služili arheolozi ističu jelenji rogove, koji su korišteni kao motike, a na ulazu u kompleks podignute su i grede. Stonehenge je uvelike promijenjen tijekom treće faze gradnje ( 2550. do 1600. pr.Kr.) kada je oko 80 stupova napravljenih od vulkanskih stijena (tzv. plavih kamena)  podignuto u krugu, koji opisuju središte mjesta. 

Stupovi su stigli s lokaliteta u jugozapadnom Walesu, smještenom oko dvjestotinjak kilometara od Stonehengea, a kako svaki teži oko četiri tone, njihova doprema bila je uistinu nevjerojatan pothvat.


Tijekom te faze doneseni su i novi pješčani stupovi koji potječu iz Marlborough doline, 40 km sjeverno od Stonehengea, a zanimljiva je i činjenica da iako se na području Velike Britanije nalazi čak više od 1000 kamenih krugova, upravo Stonehenge i danas budi najviše zanimanja, ponajviše zato što je razlog njegova nastanka još uvijek nepoznat.

Mnogi se znanstvenici slažu da je morao biti sveto ili posebno mjesto religioznih rituala i ceremonija, a vrlo rašireno je i shvaćanje koje je 1960-ih izložio američki astronom Gerald S. Hawkins, koji smatra da je  Stonehenge svojevrsni kalendar, pomoću kojeg su predviđane astronomske pojave, kao i pomrčine Sunca i Mjeseca.

Iako još uvijek ne postoji jedinstvena teorija koju bi prihvatili svi stručnjaci, zahvaljujući napretku tehnologije tajne Stonehengea se sve više otkrivaju, pa su tako nedavno napravljene i snimke 3D laserom, koje su otkrile više od 70 dosad neviđenih uklesanih slika i simbola, što upućuje na to da su graditelji namjerno htjeli osvijetliti stupove u određeno doba dana.

Možda i najzanimljiviji dio ove slagalice pronašli su ove godine znanstvenici iz Velike Britanije, kada  je u blizini spomenika otkriveno nekoliko plitkih bazena. Voda koja se u njima nalazi ostaje topla čak i za najgorih zima, pa se smatra da je zato ovo područje bilo od izuzetne važnosti za ljude kamenog doba. Kako još uvijek traju iskapanja, do konačnog rješenja još ćemo malo pričekati, a do tada će Stonehenge i dalje buditi znatiželju i fascinaciju koje k njemu privlače posjetitelje iz raznih krajeva svijeta.

Sonja Curi
Foto: Sxc.hu

stonehenge svijet zanimljivosti

Još vijesti