Slika nije pronađena

Godina je na izmaku i vrijeme je za sumiranje. Što je to okupiralo tinejdžere, čime su se bavili i koji su ih problemi mučili u godini koju uskoro završavamo?

Facebook, miči se!

Iako je još uvijek kralj među društvenim mrežama, tinejdžeri se sve češće okreću drugim siteovima. Tako je i kod nas Twitter sve popularniji, ali i manje društvene mreže, a jedna među njima i svakako Teen385!

Silly Bandz su 'in'

Narukvice 'Silly Bandz' još je jedan trend koji nam je stigao iz SAD-a. Ondje su popularne već nekoliko godina i neke škole već zabranjuju njihovo nošenje. Kod nas su razmjeri ludosti za ovim narukvicama znatno manji, ali su definitivno prisutni i to ne samo kod tinejdžera već i kod starijih teta.

Neobične frizure

Posebno je popularna ona friska kada je na pola glave dulja kosa, a na pola izbrijana. Trend je pokrenula popularna pjevačica Rihanna i raširio se poput plimnog vala te razvio nove varijacije na sličnu temu.

Vampiri, vampiri i pokoji vukodlak

U studenom je u kina stigao dugo očekivani, novi nastavak sage 'Sumrak', 'Praskozorje 1' i vampiri i vukodlaci opet su se vinuli u zvjezdane visine. Ovo je povuklo mnogo toga za sobom pa je tako među mnogim tinejdžerima 'in' izgledati blijedo poput vampira ili se oblačiti u tamnu odjeću, stavljati leće i šminkati se poput likova iz sage. I ne samo to – 'in' je grickanje za vrat, baš kao što to čine vampiri!

Cyberbulling

Maltretiranje još uvijek postoji i u školskim klupama i na dvorištima, ali veći dio se preselio na internet. Društvene mreže postaju prave arene za mučenje pa nije rijetkost kako tek kasnije saznamo da je tinejdžer sebi oduzeo život zbog stalnog maltretiranja kojem je bio izložen na društvenim mrežama. Slavne osobe, poput Lady Gage, dižu svoj glas protiv ovog, ali jalov je to posao jer mnogima ne dopire do mozga da je svaki oblik maltretiranja nešto loše, nešto što ne treba činiti.

Vanjski izgled je zakon

Iako mnogi često govore da ljepota izlazi iznutra ili je u oku promatrača, ipak fizički izgled postaje mjerilo mnogih stvari. Tako mnogi tinejdžeri pate vlastito tijelo kako bi bili mršaviji ili privlačniji te je u porastu broj oboljelih o anorkesije ili bulimije i ostalih poremećaja u prehrani. Ovome još treba dodati i odjeću i obuću koje postaju mjerilo te ako nije u skladu s nekim opće prihvaćenim  standardom, lako postajemo izopćenici. Nepravedno, ali nažalost, živimo u takvom svijetu. Ovome treba dodati da već i tinejdžerice počinju koristiti botoks! Kamo ide ovaj svijet?

Depresija je sve češća

I napada sve mlađe ljude. Mnogi mladi, izbombardirani pesmističnim pričama iz medija, ali i svjesni borbe svojih roditelja za svaku kunu postaju sve nezadovoljniji i na neki način preskaču vrijeme mladosti i radovanja i pretvaraju se u klonove odraslih, uvijek nezadovoljnih nečim, najčešće količinom novca u novčaniku. Uz ovo treba dodati i sve veću osamljenost pa je druženje u četiri oka preseljeno na chatove na internetu i slična čuda modernog doba.

Pubertet dolazi sve ranije

Je li riječ o hrani, zagađenju ili nečem trećem, ali statistike su neumoljive – djeca u pubertet ulaze sve ranije, sve ranije sazrijevaju. Tako se pokazalo da menstruacija kod djevojčica dolazi u prosjeku četiri godine prije, oko 15 posto sedmogodišnjakinja i osmogodišnjakinja počinje dobivati dlake na intimnim dijelovima tijela te im počinju rasti grudi!

Alkohol, cigarete, tablete

Nažalost, iako je kriza, tinejdžeri sve više koriste alkohol, cigarete pa čak i zloupotrebljavaju lijekove. Kanali za nabavku su najrazličitiji, ali čini se i kako se rijetko tko danas može zabavljati bez nekog opijajućeg sredstva. Sve skupa i ne čudi jer su i odrasli vrlo slični te su im alkohol, cigarete i lijekovi primarna potreba koja pomaže izgurati sivu svakodnevicu.

Dakle, iako se, uz nekoliko svijetlih točaka, može zaključiti da je mnogo teen trendova u godini na izmaku bila negativna, ipak nam valja biti optimistima. Ne kaže se uzalud da je u nadi spas, a na kraju, što nam drugo i preostaje?

N.LJ.J.

2011 trendovi tinejdžeri

Još vijesti