Slika nije pronađena

Prije par dana ministar znanosti, obrazovanja i sporta, Željko Jovanović najavio je da bi se obavezno školovanje u Hrvatskoj moglo produljiti na deset godina, a ne kako je do sada, osam godina. Dakako, i sama je najava podigla mnogo prašine.

Ministar je najavio niz promjena, ali jedna od svakako najvećih bilo bi obavezno školovanje koje traje deset godina. Najavio je kako će on i njegovo ministarstvo u sljedećih šest mjeseci napraviti konkretan plan svih promjena koje će onda ići u javnu raspravu gdje će se onda odlučiti o konačnom rezultatu. Istaknuo je kako dio prosvjetnih stručnjaka smatra kako bi obavezno školovanje trebalo biti dulje pa će se upravo zbog toga taj prijedlog shvatiti ozbiljno.


Već od lipnja počet će se sa nizom okruglih stolova na kojima će se razgovarati o tome kako se i što uči po hrvatskim školama. Također, pokušat će se i utvrditi zašto hrvatski učenici po testovima i rezultatim objektivno zaostaju za učenicima u većini europskih zemalja.

I kako to već jest kod nas, i ovoj su najavi jedni zapljeskali, a drugi je bacili na koljena. Jedni tako smatraju da će se konačno napraviti reda i da će se stvoriti kvalitetno školovanje, dok drugi smatraju da je i dosadašnjih osam godina samo gubljenje vremena i novca za učenike koji neće učiti. Ipak, obavezno školovanje od deset godina nije nikakva novost u europskim zemljama.

Kako je u drugim državama?

Italija

U Italiji još 2006. godine donijet zakon o produljenju obaveznog školovanja na deset godina koji je stupio na snagu u školskoj godini 2009./2010. Obavezno školovanje u Italiji počinje kada dijete navrši sedam godina i prva razina traje prvi i drugi razred. Potom slijedi druga razina koja obučhvaća treći, četvrti i peti razred, a nakon osnovne škole slijedi niža srednja škola u koju ulazi šesti, sedmi i osmi razred te viša srednja škola tijekom koje se pohađa deveti razred. Srednje škole dijele se na opću akademsku višu srednju školu (liceo classico), znanstvenu višu srednju školu (liceo scientifico), različite tipove umjetničkih škola (liceo artistico or instituti d'arte) različite vrste tehničkih škola te više tipova strukovnih škola (instituti professionali). Trajanje pohađanja nastave u višim srednjim školama ovisi o tipu škole, a najčešće traje od tri do pet godina. Za pohađanje više srednje škole učenici uglavnom plaćaju školarinu.

Austrija

U Austriji obavezno školovanje traje devet godina, a škola se upisuje kada dijete navrši šest godina. Osnovna škola traje od šeste do desete godine, a u završnoj godini roditelji razgovaraju s učiteljima za što je dijete nadareno te kakvo bi mu daljnje školovanje odgovaralo. Nude im se viši razredi osnovne škole (još četiri razreda), kooperativna/niža srednja škola te niži stupanj općeobrazovne više škole. Nakon završenog osmog stupnja školovanja u jednoj od gore navedenih škola, postoje daljnje različite mogućnosti: jednogodišnja, politehnička škola (Polytechnische Schule) ili srednja stručna škola (Fachmittelschule) i u nastavku zanat (Lehre): učenje zanata u nekoj tvrtki uz istovremeno posjećivanje zanatske škole – 'dualni sistem školovanja'. Nudi im se također i upis u neku od škola za daljnje obrazovanje koje se kreću od pretežno općeobrazovnih škola/gimnazija (AHS) do škola koje obučavaju za konkretna zanimanja kao što su srednja škola usmjerenog obrazovanja (BMS) ili viša škola usmjerenog obrazovanja (BHS).

Mađarska

Obavezno školovanje traje od šeste do osamnaeste godine života. Od šeste do desete godine je niža osnovna, a od desete do četrnaeste viša osnovna. Nakon završetka osnovne škole učenici pišu prijemni ispit za upis u srednju školu. Najuspješniji najčešće upisuju gimnaziju, drugi strukovne, a oni sa slabijim uspjehom jednogodišnje do trogodišnje programe za specijalizirano područje.

Slovenija

Obavezno obrazovanje u Sloveniji traje devet godina i dijeli se u tri razdoblja. Srednje škole dijele se na gimnazije i strukovne škole.

Francuska

Obavezno školovanje u Francuskoj započinje s djetetovom 6. godinom i traje do 16. godine starosti. Obavezno školovanje uključuje osnovnu školu koja traje do 11. godine, nižu srednju školu do 15., te prvi razred srednje škole do učenikove 16. godine.

Švedska

Obavezno školovanje u Švedskoj započinje s djetetovom 7. godinom, traje do 16. godine starosti te uključuje osnovnu školu i niže razrede srednje škole. Učenici između 16. i 20. godine mogu dobrovoljno pohađati i besplatnu srednju školu koja traje tri godine.

Engleska

Obavezno školovanje u Engleskoj traje od 5. do 16. godine starosti djeteta i organizirano je u dvije faze: osnovna škola (od 5. do 11. godine) do srednje škole (od 11. do 16. godine).

Njemačka

Obavezno školovanje u Njemačkoj sastoji se od osnovne škole i nižeg srednjoškolskog obrazovanja i traje do 16. godine starosti. Njemačke osnovne škole traju do djetetove 10. godine, a u nekim pokrajinama i do 12. Više srednjoškolsko obrazovanje traje do 19. godine.


N.LJ.J.
Foto: Photoxpress.com

Škola

Još vijesti